Cesaret Yönetimi

Eğitim Kategorisi: Motivasyon
Eğitim Süresi: 6 Dk.
Eğitmen: Ruhan Maral

Eğitimin Hedefi

Ortaya koyduğumuz model ile gerek çalışanlar gerekse yönetici ve liderlerin sahip oldukları cesareti ortaya çıkarmalarını, kalıcı hale getirmelerini ve doğru bir şekilde nasıl kullanacaklarını anlatıyoruz.

Eğitimin İçeriği

• Cesaret ve Dunning-Kruger Etkisi
• Nasıl daha cesur olabilirim?
• Cesur olmanın en büyük faydası nedir?
• Cesaret neden öğretilmiyor?
• Cesur muyum?

Ruhan Maral

1975 İzmir doğumludur.  1998 yılında Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra,kamuda İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak çalıştı. Hukuk alanında görev aldığı projelere katkı sağlamak adına ikinci üniversite olarak Adalet MYO’dan mezun oldu.

Ankara Üniversitesinde İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı alanında “Profesyonel İş Hayatında Cesaret Yönetimi” tezi ile yüksek lisansını birincilikle tamamladı.

2005 yılında başlayan Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Emekli Sandığı, Bağkur ve SSK Kanunlarının birleştirilmesini sağlayan 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunlarını hazırlama komisyonlarında görev aldı.

SAP firmasının  30 bin kullanıcı ile dünyadaki en büyük beşinci müşterisi olan bir kurumda 2009-2019 yılları arasında yazılım alanında kariyerine devam ederek, fonksiyonel yönetim uzmanı olarak çalıştı. Bu süre zarfında İnsan Kaynaklarına ait 7500 yeni ekran tasarımı ile SAP dönüşümlerinin liderliğini yaptı.  SAP standardında olmayan (çalışan özlük dosyası, elektronik performans değerlendirme, uçuş sicilleri vb.) alanlarında fonksiyonel çözümler geliştirerek, SAP programına yeni uygulamalar kazandırdı.

 2015, 2016, 2018 yıllarında Türkiye çapında yapılan SAP Forumlarında konuk konuşmacı ve panel yöneticisi olarak yer alarak, söz konusu süreçlere ilişkin başarı hikâyeleri paylaştı.

 2012-2013 yılları arasında Afganistan Millî Ordusunun kuruluşunda İnsan Kaynakları ve Lojistik Danışmanı olarak görev aldı. Bu süreçte ordudan kaçan askerlerin geri getirilmesi müzakerelerinde, sorumlu olduğu bölgedeki firari 77 askerden 75’inin geri dönmesini sağladı.

 Moral motivasyon faaliyetleri, okuma yazma oranlarının artırılması ve geleneksel uygulamaların kazandırılması çalışmalarından dolayı sorumlu olduğu bölgede 10 yıl boyunca ödüllendirilen ilk ve tek yabancı oldu, aynı zamanda NATO tarafından madalya ile ödüllendirildi.

 Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında üniversitelerde, ilkokullarda, sivil toplum kuruluşlarından üç binden fazla kişiye gönüllü seminerler verdi. Kurumsal hayattaki çalışmalarından sonra deneyimlerini paylaşmak üzere katıldığı İzgören Akademi’de Eğitmen Uzmanlık Programını birincilikle bitirerek Akademi bünyesinde 3,5 yıl kurumsal eğitmenlik yaptı. Bu süre zarfında en yüksek müşteri memnuniyet ortalamasını aldı.

https://www.vizgoakademi.com/ uzaktan eğitim platformunda yer alan online eğitimleri “en çok izlenen eğitim” kategorisindedir.

Kariyer danışmanlığı çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla uluslararası koçluk federasyonu (ICF) akrediteli profesyonel koçluk eğitimini tamamladı. ACC ünvanlı (ICF akreditasyonlu) Profesyonel Koçluğun yanında aynı zamanda Yönetici ve Takım Koçu oldu. Yapılan anketler ve heyet değerlendirmesi sonucu, 2019 yılında en iyi çıkış yapan yönetici koçu ödülünü aldı.  2019 yılından itibaren Türk Hava Kuvvetlerinde yetiştirilen F-16 pilotlarının liderlik ve koçluk süreçlerinden sorumlu oldu.  

15-23 yaş arasında lisanslı atlet olarak birçok yarışlarda profesyonel olarak yer aldı,iş hayatına atıldıktan sonra da 3 kez Avrasya Maratonuna katıldı. Sosyal sorumluluk kapsamında bağış toplanan organizasyonlarda gönüllü koşular yaptı. 1 yıl aikido, 6 ay profesyonel boks eğitimi aldı. Hindistan Swami Vivekananda Üniversitesinden Yoga eğitimi aldı, 2 yıl boyunca tango yaptı. Pervaneli ve jet olmak üzere 120 saatin üzerinde 4 farklı tipte uçak kullandı. Yarış motoru kullanıcısı, aynı zamanda Türkiye Motosiklet Federasyonunda süpermoto, supersport, drag, enduro, motokros ve su jeti hakemliği yaptı. Farklı disiplinlerden edindiği deneyimlerini, profesyonel iş hayatına uyarlayarak eğitimlerinde paylaşmaktadır.

Cesaret Yönetimi, Çatışma Yönetimi, Müzakere ve İkna Teknikleri, Altın Yakalı Yönetici Olmak, Duygusal Dayanıklılık, İletişim ve İlişki Yönetimi, İnsan Tanıma ve Takım Çalışması, Profesyonel Sunum Tasarımı ve Sunum Teknikleri, İş Başvurusunda Fark Yaratmak,  Satranç Tahtasında Piyon Olmak ile Y Kuşağını Yönetmek konularında bireysel ve kurumsal eğitim/danışmanlık/ yönetici koçluğu hizmetleri ile online sistemler üzerinden uzaktan eğitimler vermektedir. Aynı zamanda “Kazdağları Geyik Kampı” “Bozcaada İçindeki Adaya Yolculuk” “Büyükada Cesaret Patikası” projeleri ile özellikle cesaret, özgüven, karar verme teknikleri, kriz yönetimi ve liderlik başlıklarını doğa şartlarında outdoor eğitimler olarak vermektedir.


Tanıtım Videosu