Aktif Dinleme ve Soru Sorma Sanatı

Eğitim Kategorisi: İletişim
Eğitim Süresi: 17 Dk.
Eğitmen: Defne Sarısoy

Kimlere Öneriyoruz? 

Çatışmalı durumları çözmek için etkili yöntem arayanlar, duygusal çıkmazlarda karşılarındaki kişilerle sağlıklı iletişim kanalları oluşturmak isteyenler ve başarılı iletişimle yaşam içindeki zorlukları aşmak isteyenlere.

Eğitimin Hedefi

Sorunları çözmek ve anlaşma zemininin oluşturulması gereken zamanlarda, doğru tavırları geliştirmek ve yerinde sorular sorarak sağlıklı bir iletişimde kalmak.

Eğitimin Amacı

Kişilerin zorlayıcı duygusal süreçlerde kendilerini iletişime kapattıkları zamanlarda, anlayış ve doğru tavırla iletişimi sürdürmek ve buradan herkesin yararına olacak duygusal ve sosyal verimlilik elde etmek.

Eğitimin Geliştirdiği Yetkinlikler

 • Çözüm Odaklı Yaklaşım
 • Huzur ve Anlayıştan Doğan Verimlilik
 • Soru Sorma Becerisini Geliştirme
 • Duygusal Açmazları Hızlıca Dönüştürmek
 • Doğru İletişim Üzerinden İnsan İlişkilerini Geliştirme

Eğitim İçin Özlü Söz

“İnsanlarla ilgilenirken, onların mantıksal değil duygusal canlılar olduklarını aklınızdan çıkarmayın.”

Dale Carnegie

Kitap Önerisi

Başarıya Giden Yolda İletişim-Dale Carnegie

Eğitim İçeriği

 • Aktif dinleme nasıl bir eylemdir?
 • Aktif dinlemenin önemli adımları
 • Aktif dinleme nasıl yapılır?
 • Doğru soruları nasıl sorarız?
 • Aktif dinleme nasıl sonuç verir?
 • Dilimizdeki kırıcıları nasıl etkisiz hale getiririz?
 • Yapıcı ifadeler yaşamımıza nasıl etki eder?
 • Anlaşılmak ihtiyacını iyi anlamak

 

Defne Sarısoy

TV Haber ve Program Sunucusu, MC, Eğitimci, İletişim Koçu ve Danışman
Konuşma Konuları:
-Sunuculuk & Moderatörlük
-Etkili Konuşma & Beden Dili Eğitimi
-Medya İlişkileri Eğitimi
-Kişisel Gelişim & İletişim Üzerine “Hayatla İletişim” Semineri

Defne Sarısoy (1968), T.E.D Ankara Koleji’ni ve Ankara Üniversitesi İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi.

Üniversite öğrenimi sırasında Aktüel Dergisi ve 1 Numara Yayıncılık’a bağlı kadın dergilerinde çalışan Sarısoy, İngilizce, İtalyanca çeviriler yanında, kadın ve sağlık konularında söyleşiler yaptı. Özel televizyonların kurulma aşamasında, Flash TV’de görev aldı. Redaktör spikerlik, muhabirlik görevlerinin yanısıra, kadın, gençlik, sağlık ve eğitim programları hazırlayıp sundu.

1993’te Star TV’de göreve başlayan Sarısoy, burada spikerlik görevinin yanısıra “Yakın Takip” ve “Kırmızı Koltuk” programlarını hazırlayıp sundu. 1995-1997 arasında Kanal D’de “Ana Haber Spikeri” olarak görev yaptı. 1997 yılında Londra Westminster Üniversitesi’nde radyo-televizyon kurslarına katıldı. 
Sarısoy, 1999’da NTV’de göreve başladı. Burada üç yıl boyunca “Ana Haber Bülteni'ni sundu. “Sıra Sizde” adlı programı ve “Anne-Çocuk Ölümlerini Önleme Kampanyası” çerçevesinde sağlık programları hazırlayıp sundu. "Dünyaya Bakış” adlı dış haberler programında görev aldı ve sunuculuğunu üstlendi. NTV-MSNBC Haber Portalı’nda, gündemin önemli konularını, yaptığı söyleşilerle iki yıl boyunca okuyucuya aktardı. “Güzel Pazar” ve “Güzel Günler” programlarını ve Prof.Dr. Osman Müftüoğlu ile birlikte, “Yaşasın Hayat” ve “Hayatın Senin Elinde” programlarını hazırladı ve sundu.

Uzun yıllar NTV’de editör ve sunucu olarak çalışan Defne Sarısoy, Ekim 2009’dan itibaren NTV’den ayrılarak serbest programcılığa geçti. 2005-2008 yıllarında İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Uygulamalı TV Sunuculuğu” ve “Medyada Dilin Kullanım”ı konularında dersler verdi.2010 yılında TRT HABER kanalında çalışmaya başlayan Sarısoy, “Hayat +”, “Defne Sarısoy’la 10’dan Sonra”, “Günlük” ve “Ekonomik Tarifler” adlı programlarının editörlüğünü ve sunuculuğunu yaptı.
Özel toplantı, kongre ve konferanslarda “Master of the Ceremony” olarak görev alan Defne Sarısoy, aynı zamanda moderatörlük de yapmaktadır. Etkili Konuşma ve Beden Dili, Topluluk Önünde Konuşma Yapma, İletişim Becerilerini Geliştirme ve Kişisel Gelişim konularını bir arada sunduğu “Hayatla İletişim” adlı seminerini farklı şirket ve topluluklarda eğitim amaçlı olarak sunmaktadır. Ayrıca iletişim danışmanlığı ve koçluk yapmaktadır.